MEDİKAL GAZLAR

Hastalarda tanı koyma, tedavi etme, terapi, uyutma gibi işlemlerde bunun yanı sıra cerrahi aletleri çalıştırmak için medikal alanda kullanılan gazlara “medikal gaz” denir. Bu gazlar, medikal gaz tüpü içerisinde kullanıma sunulmaktadır.

Medikal Gazların Kullanım Alanları

Çeşitli kullanım alanları mevcuttur. Kısaca söyleyecek olursak; hastaneler, klinikler, laboratuvarlar gibi sağlık kuruluşlarında kullanılmaktadır.

Medikal gazların kullanım alanları örnekleri
Medikal gazların kullanım alanları örnekleri

Sağlık kuruluşlarındaki kullanılan bölümleri kısaca söyleyecek olursak; patoloji, mikrobiyoloji, eczacılık, solunum departmanları, analitik enstrüman laboratuvarları, ameliyathanelerdir.

Medikal Gaz Çeşitleri

Medikal alanda kullanılan gazlar aşağıda verilmiştir.

 • Oksijen (O2)

Oksijen, yaşam için en temel gazdır. Bunun yanı sıra kokusuz, renksiz, oksitleyici ve parlayıcı olmayan bir gazdır. Ayrıca zehirleyici bir gaz değildir. Ama yanmayı hızlandırıcı özelliğe sahiptir. Bunun yanı sıra yüksek saflıkta bulunan bir gazdır.

Oksijen gazının solunumu desteklemek için kullanımı
Oksijen gazının solunumu desteklemek için kullanımı

Tıbbi tedavi ve müdahalelerde insan vücudunda kullanılan bir gazdır. Dolayısıyla solunumu desteklemek için kullanılan önemli bir gazdır https://www.dehasmedikal.com/urun-kategori/oksijen-flowmetresi/. Ameliyatlarda ise kesme ve soğutma işlemlerinde kullanılan bir gazdır. Ayrıca, hipoksi tedavisi, akut ve kronik akciğer hastalıkları, kalp hastalıkları, anestezide ve benzer tedavi yöntemleri için kullanılmaktadır.

 • Azotprotoksit (N2O)

Renksiz, alevlenmeyen, suda çözünebilen hafif tatlı kokan bir gazdır. Ayrıca oksitleyicidir ve yanmayı hızlandırıcı özelliğe sahiptir.

Azot Protoksit molekülü
Azot Protoksit molekülü

En yaygın kullanım alanı anestezi uygulamalarıdır. Merkezi sinir sistemini kan dolaşımı yoluyla etkileyerek narkoz etkisi gösterir ve bu etkiden dolayı “narkoz gazı” olarak da bilinmektedir.

İnert bir gazdır. Bunun yanı sıra uygulama sonrası vücutta kalıntı bırakmaz ve kalıcı yan etkileri yoktur. Bu gaz az miktarda solunduğunda sinir gevşetici ve rahatlatıcı etki yapar ve gülme etkisi yaratır. Gülme etkisi yaratması dolayısıyla “gülme gazı” olarak bilinir.

 • Medikal Hava

Medikal hava, cerrahi operasyonlarda ve yoğun bakımda yatan hastalarda kullanılmaktadır. Basınçlandırılmış hava kullanılması dolayısıyla kompresörlerden tedarik edilmektedir.

 • Cerrahi Hava

Cerrahi hava, pnömatik çalışan el aletlerinde kullanılmaktadır. Basınçlandırılmış hava kullanılması dolayısıyla kompresörlerden tedarik edilmektedir.

 • Karbondioksit (CO2)

Kokusuz, renksiz ve parlayıcı olmayan bir gazdır.

Karbondioksit molekülü
Karbondioksit molekülü

Ameliyatlarda; laparoskopide karın boşluğunu şişirmek için, kolonoskopide ise kolonu şişirmek için kullanılan bir gazdır. Bunun yanı sıra soğutma, lazerle kesme, mikrobiyolojide buzlama işlemlerinde kullanılan cihazlar için önemli bir gazdır.

 • Vakum

Havanın emiş kuvvetinden yararlanılarak maddelerin transferlerinde kullanılmaktadır. Ayrıca negatif basınç olarak da adlandırılır. Vakum elde etmede kullanılan araçlar, pompa sistemleridir.

Medikal Gazların Kullanım Alanlarının Özeti:

Medikal gazların kullanım alanlarını kısaca aşağıdaki gibidir.

 • Oksijen: Solunum, anestezi ve oksijen terapisi uygulamalarında
 • Azot Protoksit: Anestezi (uyutma) uygulamalarında
 • Medikal Hava 4 Bar: Solunum destekleyici gaz, anestezi ve solunum aparatı sondaj türbini, buhar aracılığıyla ilaç verme ve enjektörle çekme uygulamalarında
 • Cerrahi Hava 7 Bar: Cerrahi aletleri çalıştırmada
 • Karbondioksit: Fiziksel tedavi, inkübatörler, laminar flow çalışma kabinlerinde
 • Karışım Gazlar: İnkübatörler, çalışma kabinlerinde
 • Saf Azot: Cerrahi aletleri çalıştırma ve test işlemlerinde
 • Vakum Tesisatı: Bronşiyal emme, sabit drenaj, ameliyat sırasında emme uygulamalarında
 • Anestetik Atık Gaz Tesisatı: Uyutma, uyandırma ve operasyon odalarından anestezi gazlarını uzaklaştırmada kullanılır.

yorumlar devredışı